Zakrzówek bez osiedla i drogi
Akcja społeczno artystyczna w obronie Zakrzówka przed zabudową.
I Ty Zostań Motylem, pomaluj skrzydła niebieskim akrylem
Zabierz znajomych, ubierz się na niebiesko, zrób sobie skrzydła motylka modraszka. Musi być nas dużo! Musi być niebiesko! Pokażmy całej Polsce i światu, jaki mamy fiord w samym centrum miasta.
A Dlaczego motylki modraszki? Bo to one właśnie zamieszkują sporną łąkę między ulicą Wyłom i św. Jacka. Motylek jest dla nas pretekstem i symbolem. Działamy bez instytucji, nasz budżet wynosi 0 płn., mamy tekturowe skrzydła i poczucie, że trzeba głośno wypowiedzieć się w sprawie Zakrzówka.
Chcemy mieć Zakrzówek bez osiedla i drogi biegnącej tuż przy samym jeziorze. Nie jest jeszcze za późno, mamy jeszcze szanse. Nie ma skończonych planów rozwoju miasta dla tych terenów. Teraz ważą się losy modraszkowej łąki, czy będzie terenem budowlanym czy zielenią publiczną.
Developer w zamian za budowę osiedla obiecał zbudować bardzo atrakcyjny park.
Czy musimy płacić taką cenę, czy może Zakrzówek jest wart pozyskania funduszy unijnych w celu założenia parku krajobrazowo - rekreacyjnego bez bloków i parkingów? Chcemy poprzeć walkę ekologów z Krakowa ze stowarzyszenia Zielony Zakrzówek i Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.
Modraszek Kolektyw to ekolodzy, artyści, społecznicy, rowerzyści, krakowianie, świadomi obywatele, którzy chcą sami decydować o przestrzeni, w której żyją.
Krajobraz nie jest rzeczą – miasto to nie firma. Raz postawione osiedle pozostanie już na wieki. Kraków potrzebuje mieć wielki, wspaniały park. Wokół Zakrzówka znajdują się nowo wybudowane osiedla, na których nie ma zielonej przestrzeni publicznej. Jakie miasto w Polsce ma w centrum lazurowe jezioro, kamieniołom, łąki, las i widokowe wzgórze w jednym miejscu?
Zakrzówek to wyzwanie dla Krakowa, nie jest rozwiązaniem oddanie go w ręce portugalskiego developera po to by pozyskać fundusze i pozbycie się problemu.
Modraszek Kolektyw zainicjowały artystki Cecylia Malik, Justyna Koeke, Monika Drożyska i Karolina Kłos. Cecylia i Justyna tarkują akcje, jako kontynuacje projektu Ulica Smoleńska 22 /8 gdzie powiedziały głośno o problemach lokatorów zmuszanych do wyprowadzek z kamienic prywatnych Krakowa. Monika Drożyńska z kolei przyczyniła się do uratowania Domu Kultury na Woli Duchackiej podczas akcji „ Uszyjmy Dom kultury „. Chcemy, aby sztuka służyła ważnym przemianom społecznym. Wiemy też, że Modraszek Kolektyw musi być kolektywem wielu środowisk. Do Kolektywu dołączyli się Gosia Małochleb i rowerzyści, Mariusz Waszkiewicz, Zielony Zakrzówek,. klub Bomba, Zbiornik Kultury, Fundacja Bęc Zmiana z Warszawy i oficjalnie nas poparł Adam Wajrak i partia Zieloni 2004